Концепція електронної бібліотеки «Diasporiana»

 

Проект зі збереження інтелектуальної спадщини української еміграції та розсіяння

 

    Протягом уже більше 125 років українська еміграція та розсіяння в різних країнах світу, прагнучи зберегти національну та культурну ідентичність, видавала і видає велику кількість книжкових, періодичних та неперіодичних видань. Це великий шар інформації який з об’єктивних і суб’єктивних причин залишається невідомим не тільки широкій громадськості, але й науковцям.

 

    Маючи у фондах велику кількість рідкісних і цінних еміграційних документів та видань різних років, доступ користувачів до яких може бути обмежений через їх відсутність у більшості бібліотек та архівів України, ми сподіваємось, що створення цифрових копій таких видань є одним із пріоритетів їх збереження та надання вільного доступу до них через мережу Інтернет як науковцям, так і всім бажаючим. З огляду на зазначене Інститут журналістики і масової комунікації Класичного приватного університету (Запоріжжя) за підтримки ентузіастів та людей доброї волі ініціює створення електронної бібліотеки української діаспори «Diasporiana».

 

Цілі та завдання Проекту:

 

    Проект створення електронної бібліотеки на теперішньому етапі не планується як складова інших загальнонаціональних проектів електронних бібліотек та спрямований на досягнення наступних цілей:

 

  • зміцнення культурних зв’язків і формування позитивного іміджу України у світі.
  • забезпечення можливості вільного доступу користувачів до надбань української еміграції за допомогою Інтернет.
  • створення електронних копій друкованих документів, що знаходяться у фондах бібліотек та інших закладів культури, приватних колекціях з метою збереження інтелектуальної спадщини та запобігання фізичній втраті документів.
  • можливість працювати одночасно з одним і тим же виданням багатьом користувачам та зручність перегляду.


    Електронна бібліотека орієнтована на широкі кола користувачів і вирішує наступні основні задачі:

 

  • просвітницьку, в рамках якої формуються колекції, спрямовані на поширення знань про українську еміграцію та її досягнення.
  • наукову, направлену на сприяння глибокому вивченню теми (предмету) науковцями і фахівцями в галузі суспільних і гуманітарних дисциплін.

 

Учасники Проекту:

 

    На основі взаємних інтересів у галузі розвитку інформаційних технологій в Україні, прагнучи до об’єднання зусиль у створенні інформаційного ресурсу з єдиною точкою доступу та визнаючи якісні переваги, що відкриваються для кожної зі сторін, до участі в Проекті запрошуються бібліотеки, музеї, архіви та приватні особи, які можуть надавати інформаційні ресурси відповідно до профілю комплектування електронної бібліотеки.

Основними принципами співробітництва є:

 

  • добровільність співпраці.
  • відкритість (учасниками можуть бути будь-які установи чи громадські організації, а також приватні особи, які підтримують ідею Проекту).

 Критерії добору матеріалів для цифрування:

 

  • Суспільна, історико-культурна та наукова цінність документу.
  • Відповідність профілю комплектування.

 

Для представлення повних текстів використовуються: формати PDF та DJVU.  

 

 Олег Богуславський,

diasporiana@i.ua